Nowy system gospodarowania odpadami

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakładając na gminę oraz właścicieli nieruchomości szereg nowych obowiązków, zmieniła całkowicie funkcjonujący dotychczas system gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem nowelizacji ustawy jest przede wszystkim wprowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych "u źródła", a przez to także zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów, osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu oraz całkowite wyeliminowanie nielegalnych składowisk.


Zgodnie z nowymi przepisami gmina została zobowiązana do wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowy system zacznie funkcjonować od dnia 1 lipca 2013 roku. Polegać będzie na obligatoryjnym przejęciu przez gminę "władztwa nad odpadami komunalnymi", czyli na przejęciu przez gminę od właścicieli nieruchomości zamieszkałych obowiązków w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konsekwencją przejęcia przez gminę tych obowiązków, będzie zmiana sposobu naliczania i wnoszenia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Zobacz:
  Nowy system gospodarowania odpadamiUlotka - System gospodarowania odpadami - po 1.07.2013r.

W nowym systemie odpady komunalne powstające na nieruchomościach zamieszkałych będą odbierane przez operatora, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu ogłaszanego przez gminę. Od 1 lipca 2013r. właściciele/zarządcy nieruchomości niezamieszkałych nie będą zawierać umów z przedsiębiorcą odbierającym odpady z jego nieruchomości (jak to miało miejsce dotychczas). Gmina w zamian za uiszczoną opłatę zapewni właścicielom objętym systemem odbiór wszystkich zgromadzonych odpadów komunalnych i ich zagospodarowanie. Środki pochodzące z pobranych opłat gmina zobowiązana jest przeznaczyć na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Koszty te obejmują odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów ich selektywnego zbierania oraz obsługi administracyjnej tego systemu.

Podstawę naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowiła deklaracja złożona przez właściciela/zarządcę nieruchomości na początku przyszłego roku (przewidywany termin do 28 lutego 2013r.) Wysokość stawki oraz sposób jej obliczania zostanie przyjęty uchwałą Rady Miejskiej. Pomimo, że zmiany te zaczną obowiązywać dopiero za kilkanaście miesięcy, trzeba pamiętać o tym, że właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy zostaną objęci systemem z dniem 1 lipca 2013r., zobowiązani są:
- w terminie określonym uchwałą Rady Miejskiej złożyć deklarację;
- do 30 czerwca 2013r. posiadać umowę na odbiór odpadów komunalnych;
- przed 30 czerwca 2013r. rozwiązać obowiązującą umowę z firmą, która odbiera odpady, aby nie ponosić podwójnych kosztów, płacąc firmie i gminie. Należy zrobić to odpowiednio wcześniej, w zależności od zapisów w indywidualnej umowie.

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie będą wnosić opłaty do gminny, będą zobowiązani posiadać umowy na dotychczasowych zasadach (tj. z jednostką wywozową posiadającą wpis do rejestru - na zasadzie wolnego wyboru). Nadal będą kontrolowani pod względem posiadania umów oraz realizacji obowiązków wynikających ze znowelizowanych przepisów.

Właściciele nieruchomości mieszanych (tj. nieruchomość zamieszkała + nieruchomość, na której prowadzona jest działalność gospodarcza) będą zobowiązani jednocześnie do:
- uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącej części zamieszkałej;
- indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów z jednostką wywozową dotyczącej części niezamieszkałej (na której prowadzona jest działalność gospodarcza).

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje rady gmin do podjęcia szeregu istotnych uchwał do końca tego roku. Wszelkie informacje w zakresie wdrażania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na ternie naszego miasta będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Miasta oraz w Stargardzkim Informatorze Samorządowym.

Edukacja ekologiczna

Zasady segregacji odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów

Stawki za opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Cmentarze

 

Tereny zieleni miejskiej

 

Utrzymanie czystości i porządku